Showposter1Show Poster

Coll Show 2013 | Categories

  1. Cabbage
  2. Cauliflower
  3. Head of Broccoli
  4. Lettuce (hearted) eg variety Iceland
  5. Lettuce (loose leaf, whole plant) eg variety Salad Bowl, Lollo Rossa
  6. 3 Potatoes
  7. 3 Onions
  8. 3 Beetroot
  9. 3 Early Turnips
  10. 3 Carrots
  11. 3 Shallots
  12. 3 Courgettes
  13. 3 Stalks Rhubarb (no leaves)
  14. Cucumber
  15. Clove Garlic
  16. 4 Large Tomatoes
  17. 1 Vine Cherry Tomatoes
  18. 6 Broad Beans
  19. 6 French Beans
  20. 6 Runner beans
  21. 6 Mange Tout or Sugar Snap Peas
  22. 6 Pods of Peas
  23. Bunch of Parsley
  24. Bunch of Herbs
  25. ¼ lb Punnet of Soft Fruit
  26. Speciality Vegetable (not included in other classes)
  27. Most Outrageous Vegetable
  28. Giant Vegetable (biggest/largest)
  29. Collection of Vegetables 6 Varieties (number of veg as per section e.g. 1 cabbage, 3 onions etc)

HORTICULTURE CUP (most points in above classes)

  1. 6 Eggs (hens)
  2. 6 Eggs (other)
  3. Pot of Chutney
  4. Jar of Honey
  5. Home produced Beer, Wine or Liqueur
  6. Home Smoked Fish
  1. Arrangement of Coll Flowers and Grasses (in a Bowl or Vase)
  2. Roses (3 single heads)
  3. 3 Sprays of Rambler Roses (no longer than 2 ft)
  4. Single Rose
  5. 3 Pansies
  6. 3 Heads of Dahlias
  7. Table Centre
  8. Bunch of Sweet Peas (12 heads)
  9. Bunch of Cut Flowers (6 types)
  10. A Hanging Basket or Planter
  11. House Plant in Flower
  12. Non Flowering House Plant

CHRISTINA MACFADYEN MEMORIAL  ROSEBOWL (most points in the Flowers Section)
ALASTAIR OLIPHANT ROSEBOWL (most points in the Rose Classes)
FLORA MACLENNAN MEMORIAL CUP (most points in the Non-flowering and Flowering House Plant Classes)
THE SWEET PETE SMALLEY CUP (for best Bunch of Sweet Peas – Class 8)
NEIL MACKAY MEMORIAL CUP (Best Kept Garden, to be judged before the show in July)

  1. Lady’s Jumper or Cardigan in DK
  2. Garment in Chunky Wool or Mohair
  3. Garment in Arran Wool
  4. Knitted Garment for Child Under 3
  5. Best Pair of Hand Made Socks
  6. Tapestry or Embroidery Article
  7. Hand Made Article Any Material
  8. Soft Toy (not less than 6 inches)
  9. Painting or Drawing
  10. Interesting item found on the shore
  11. Coll Photograph (General)
  12. Coll Photograph (Portrait)
**ONLY ONE ENTRY PER CLASS**

  1. Pot of Jam
  2. Pot of Jelly
  3. Pot of Marmalade
  4. Jar of Lemon Curd
  5. 4 Griddle Scones
  6. 4 Oven Scones
  7. 4 Cheese Scones
  8. 6 Pancakes
  9. 6 Fairy Cakes
  10. Cake of Shortbread
  11. Sultana Cake
  12. Ginger Bread (no fruit)
  13. Fruit Tart (Shortcrust Pastry)
  14. Quiche (Shortcrust Pastry)
  15. Victoria Sponge (undecorated)
  16. Chocolate Cake (undecorated)
  17. Boiled Tea Loaf
  18. White Yeast Loaf (not breadmaker)
  19. Brown Yeast Loaf (not breadmaker)
  20. Banana Loaf
  21. 4 Sweet Biscuits (the same)
  22. 6 Squares Tablet
  23. 4 Meringues (unfilled)
  24. 4 Oatcakes
  25. 4 Empire Biscuits
  26. 6 Pieces No Bake Biscuit (any kind)
  27. Lemon Drizzle Cake
  28. Carrot Cake
  29. Cherry Cake (MEN ONLY)
  30. Best Decorated Cake (any type)

CHALLENGE CUP (most points in above classes)
CHALLENGE CUP (most firsts in above classes)
SCONES & PANCAKES CUP (most points in classes 5, 6, 7 & 8)
MARION WALKER MEMORIAL CUP (most points in classes 1, 2, 3 & 4)
GALBRAITH CUP (Men’s Cherry Cake – Class 29)

  1. 6 Iced Fairy Cakes (8 & under)
  2. 6 Iced Fairy Cakes (9 & over)
  3. Dressed Up Vegetable (8 & under)
  4. Dressed Up Vegetable (9 & over)
  5. Collection of Wild Flowers (8 & under)
  6. Collection of Wild Flowers (9 & over)
  7. Garden on a Plate (8 & under)
  8. Arrangement of Coll shells (8 & under)
  9. Collage (8 & under)
  10. Collage (9 & over)
  11. Picture (8 & under)
  12. Picture (9 & over)
  13. A Painting on a pebble (8 & under)
  14. A Painting on a pebble (9 & over)
  15. Handmade Birthday Card (8 & under)
  16. Handmade Birthday Card (9 & over)
  17. Handmade article any material (9 & over)
  18. Most artistic thing done with cress (8 & under)
  1. Dressed Up Vegetable
  2. Decorated Egg
  3. A Painting
  4. Hand Made Birds Nest
  5. Arrangement of Coll shells
  6. Painting on a Pebble
  7. Gingerbread Man

COLL CHILDRENS TROPHY (most points in above classes)
VISITING CHILDRENS TROPHY(most points in above classes)

  1. Best Collie (Dog or Bitch)
  2. Best Kept Dog or Bitch (open)
  3. Best Old Dog (any breed)
  4. Best Kept Pet (any shape or size)

SKINNERS SIMPLY THE BEST TROPHY (for Best in Show)

  1. Best Wild West Fancy Dress Outfit (Adult)
  2. Best Wild West Fancy Dress Outfit (9 & over)
  3. Best Wild West Fancy Dress Outfit (8 & under)
  1. Black Face Ewe with Black Face Ewe Lamb at foot
  2. Pair of Black Face Wedder Lambs
  3. Black Face Gimmer (home bred)
  4. Black Face Ewe & Cross Ewe Lamb at foot
  5. Cross Bred Ewe & Ewe Lamb at foot
  6. Pair of Cross Bred Wedder Lambs
  7. Cross Bred Gimmer (home bred)
  8. Black Face Tup (home bred)
  9. The Ideal Commercial Ewe: 1 Ewe (any breed) with quality twin lambs (any sex)

GEORGE BINNEY SHIELD (for Best in Show)
SAME TANKARD(for the best Cross Bred Sheep)
FIONA CUP(for the best Black Face Sheep)
KENNETH CUP(for the most points scored in all categories)

1. No exhibitor may have more than 2 entries in any one class.

2. All exhibits must be staged on the day of the show between
9.00am and 11.30am and must be labelled with one of the
special labels supplied at time of entry. Competitors unable
to stage their own exhibits may send them to the committee
member on duty for staging, but they will not be accepted
unless properly labelled.

3. No exhibit may be removed after it has been staged until
after the prize giving has finished.

4. In the case of one entry, the award will be at the Judge’s
discretion. In all cases the Judge’s decision is final.

5. In all sections the entries must have been produced, made
or grown by the exhibitor. In all cases entries considered by
the Judge not to meet these criteria will be disqualified.

6. An entry which has won first prize in a previous year may
not be entered again.

7. Anyone wishing to raise an objection to the awarding of any
prize on the grounds of the exhibit not being eligible for the
class in which it was entered or for any other reason must
do so to the Secretary on the day of the show.